بنر محرم
  • شنبه 30 تیر 1403
  • 00:00:00

فیوزیبل پلاگ (فیوز حرارتی)

Fusible Plug

فیوزیپل پلاگ چیست

فیوزیپل پلاگ وسیله ای ایمنی است که در دیگ های بخار برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و انفجار استفاده می شوند. این وسیله معمولاً سیلندرهای رزوه‌دار با مهر و موم با نقطه ذوب پایین هستند که وقتی دما به یک سطح از پیش تعیین شده می‌رسد ذوب می‌شود. این ویژگی اجازه می دهد تا بخار یا گازهای داغ خارج شوند و از افزایش فشار بیش از حد و انفجارهای احتمالی جلوگیری کند. فیوزیپل پلاگ نام خود را از کانال آلیاژی همجوشی گرفته است.
در دیگ بخار لوله دود، روی ورق لوله جلو، درست بالای آرایش لوله ها (که برای جریان گاز دودکش استفاده می شود) اما در زیر خط تغذیه سوراخ شده در داخل پوسته نصب می شود. اما دقیقاً این قطعه کوچک چگونه به جلوگیری از یک فاجعه بزرگ کمک می کند. عملکرد آن فقط به دما بستگی دارد نه به فشار. اتفاقی که می افتد این است که در حین کار دیگ بخار، پمپ های تغذیه آب را برای تبدیل بخار در پوسته بویلر بر اساس سیگنال ارسال شده توسط تابلو برق به آن تامین می کنند. اکنون به دلیل کاهش مقدار آب در پوسته دیگ بخار، حجم بخار در پوسته افزایش می یابد و به دلیل احتراق مداوم در کوره دمای این بخار بالا می رود و گرم می شود. فیوزیپل پلاگ یک جسم استوانه ای فلزی رزوه دار است که معمولاً از برنز، برنج یا فلز تفنگ ساخته شده است و یک سوراخ مخروطی کاملاً در طول آن سوراخ شده است. این سوراخ با یک فلز با نقطه ذوب پایین مهر و موم شده است که در صورت رسیدن به دمای بالا از پیش تعیین شده دور می شود.

 

اجزای مختلف فیوزیپل پلاگ

 

فیوزیپل پلاگ


کاربرد فیوزیپل پلاگ


عملکرد اصلی یک فیوزیپل پلاگ افزایش ایمنی در هنگام کار دیگ است. اصل کار آن به سطح آب در پوسته دیگ بستگی دارد. اگر سطح آب خیلی پایین بیاید، فیوزیپل پلاگ در معرض دمای بالا قرار می‌گیرد و باعث ذوب شدن آب‌بند و خروج بخار یا گازهای داغ می‌شود. این موضوع به جلوگیری از تشکیل فشار بیش از حد و انفجارهای احتمالی دیگ کمک می کند.
کاربرد اصلی فیوزیپل پلاگ افزایش ایمنی در هنگام کار دیگ است. اگر سطح آب خیلی پایین بیاید، فیوزیپل پلاگ در معرض دمای بالا قرار می‌گیرد و باعث ذوب شدن آب‌بند و خروج بخار یا گازهای داغ می‌شود. این به جلوگیری از تشکیل فشار بیش از حد و انفجارهای احتمالی دیگ کمک می کند.
هنگامی که سطح آب به زیر فیوزیپل پلاگ می رود، سرب موجود در داخل قطعه به دلیل بخار بسیار داغ ذوب می شود و اکنون آب از پوسته دیگ خارج می شود و گازهای دودکش را خیس می کند و حتی احتراق را مختل می کند تا از وقوع انفجار جلوگیری کند.
فیوزیپل پلاگ در اطفا حریق چگونه کار می کند
اکنون می دانیم که یک فیوزیپل پلاگ از دو قسمت تشکیل شده است، بدنه دو شاخه و کانال آلیاژی فیوزیپل است.
اجازه ذوب در یک دوشاخه همجوشی به گونه ای طراحی شده است که در دمای پایین تری نسبت به بدنه دوشاخه اطراف ذوب شود. آلیاژ قابل ذوب قبل از بدنه پلاگین ذوب می شود. اگر دوشاخه در معرض دماهای بالا قرار گیرد، آلیاژ ذوب می شود و یک کانال مستقیم یا مخروطی در طول بدنه پلاگین ایجاد می شود. فیوزیپل پلاگ قطعه ای است که در تجهیزات اطفا حریق نصب می شود. این قطعه اتصال بین دو لوله است که در صورت افزایش دما سربی که در داخل فیوزیپل پلاک وجود دارد می شکند و به صورت اتوماتیک سیستم اطفا حریق فعال می شود.   

اجزای فیوزیپل پلاگ


این قطعه از یک سوراخ تشکیل شده است که با یک آلیاژ ذوب شده تا دمای از پیش تنظیم شده بسته شده است. ممکن است هر مقدار دمایی بالاتر از حداکثر دمای محیط (30 درجه سانتیگراد یا 70 درجه سانتی گراد یا 100 درجه سانتی گراد) باشد. همچنین به دلیل خدمات ایمنی مهمی که دارند، لازم است این وسیله و سایر اجزای موجود در سیستم به درستی طراحی، تولید و نصب شوند. طیف گسترده ای از دستگاه های ایمنی برای اطمینان از ایمنی ماشین های الکتریکی و مکانیکی وجود دارد. 

قطعات دوشاخه قابل ذوب
یک دوشاخه قابل ذوب اساساً از دو قسمت تشکیل شده است:
الف) یک بدنه  
ب) کانال آلیاژی ذوب پذیر که از وسط بدنه عبور می کند.

متریال ساخت فیوزیپل پلاگ 
پلاگ های قابل ذوب با یک سوراخ مخروطی تشکیل می شوند، این سوراخ در تمام طول قطعه می باشد. مصالح ساختمانی برنج، برنز یا است. سپس سوراخ با یک درزگیر فلزی مانند قلع یا سرب ثابت می شود.

Model
(مدل)
by order
Part Number
(شماره قطعه)
by Order
Fusible Plug Type
(نوع فیوزیبل پلاگ)
Temperature Sensitive
Temperature Sensing
(دمای عملکرد)
Optional: 70 \, 74 \, 84 \, 95 \, 100 \, 124 \, 136 \, 160 \, 182 \, 232 °C
Size
(سایز)
Optional: 1/8 \, 1/4 \, 3/8 \, 1/2 \, 1 Inch
Housing Material
(جنس بدنه)
Optional: Brass \, Stainless Steel
Certifications
(گواهینامه‌ها)
FM, UL
Manufacture
(سازنده)
Optional: Locally \, Foreign
Manufacture
(سازنده)
footer-section2
logo