• شنبه 18 آذر 1402
  • 00:00:00

سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر مدل TR2000

Tadbir Aerosol Generator - TR2000

  • 0
  • 0 دیدگاه کاربران

سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر مدل TR2000 از جمله سیستم های دوست دار محیط زیست است که مواد اطفای حریق استفاده شده در این کپسول ها باعث گرم شدن زمین و آسیب به لایه اوزن نمی شود. از دیگر ویژگی های شاخص این محصول می توان به نصب راحت، دفع نکردن اکسیژن، عدم تخریب وسایل الکتریکی زمان استفاده و 15 سال زمان مصرف اشاره کرد. مهمترین کاربردهای این سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتا سنتر، اتاق های سرور، اتاق ترانس و ژنراتور، موزه ها، تونل ها، معادن، سیستم های حمل و نقل، سایت سیار مخابراتی و ... می باشد.

سیستم اطفا حریق ایروسل چیست

ایروسل یک دستگاه اطفا حریق است که با کمک یک ماده خاموش کننده جامد شیمیایی حریق را خاموش می کند. این ماده خاموش کننده پس از فعال شدن سیستم تجزیه شده و در هوا آزاد می شود. این سیستم، اطفا حریق را در سطح مولکولی انجام می دهد و از واکنش زنجیره ای شیمیایی حریق جلوگیری می کند.


در جریان عملکرد، سیستم خاموش کننده آیروسل با ایجاد یک خلاء در فضای هدف، ترکیب شیمیایی را از طریق دستگاه ژنراتور آیروسل به فضا پخش می‌کند. این ترکیب شیمیایی با ایجاد یک رآکتیویته شیمیایی با گرما و دود حاصل از حریق، باعث خاموش شدن حریق می‌شود. سیستم خاموش کننده آیروسل به دلیل سادگی و کارایی در محیط‌های کوچک و محدود، یکی از پرکاربردترین تجهیزات اطفا حریق در این فضاها است.
خاموش کننده آیروسل یکی از تجهیزات اطفا حریق است که برای خاموش کردن حریق در فضاهای کوچک و محدود مانند اتاق های کامپیوتری، کابین های برقی، سرویس های بهداشتی و... استفاده می‌شود. این سیستم از یک ترکیب شیمیایی آیروسل (aerosol) به عنوان عامل خاموش کننده استفاده می‌کند. اطفا حریق ایروسل راه حلی خوب برای سرکوب آتش کاملا سازگار با محیط زیست و غیر سمی است. آئروسل ها نیازی به لوله کشی، نازل یا پمپ ندارند و در عین حال که ایمن بوده کم هزینه و مقرون به صرفه است.

فرمول ماده جامد خاموش کننده آیروسل از چیست؟


سیستم های آئروسل متراکم، ترکیبی از نمک های پتاسیم و سایر مواد غیر قابل احتراق است. هنگامی که سیستم اطفاء حریق فعال می شود، سرکوب کننده های آئروسل به سرعت پخش می شوند و بسیار متراکم می شوند و منطقه مورد نظر توزیع می شوند. ترکیب مواد خاموش کننده آئروسل می تواند بسته به سازنده و کاربرد متفاوت باشد. اجزای متداول شامل ذرات جامد مانند ترکیبات پتاسیم یا سایر نمک های فلزات قلیایی، همراه با ترکیبات گازی مانند نیتروژن یا دی اکسید کربن است.

سیستم های آئروسل چقدر موثر هستند؟

سیستم های اطفاء حریق آئروسل می توانند در مهار آتش های کلاس A، B و C موثر باشند. با این حال، اثربخشی به غلظت ذرات نزدیک شعله، محل سایر مواد قابل اشتعال و نوع سوخت درگیر بستگی دارد. سیستم های اطفاء حریق آئروسل می توانند به تشخیص و فعال سازی حریق الکتریکی یا خودکار مجهز شوند. سرکوب آئروسل هم برای یک محیط سیلابی کامل و هم برای کاربردهای محلی در دسترس است.


نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آئروسل

خاموش کننده های آئروسل از نوع خاصی از مواد اطفاء کننده معروف به آئروسل برای سرکوب و خاموش کردن آتش استفاده می کنند. آئروسل ذرات معلق جامد ریز یا قطرات مایع در یک گاز است. هنگامی که آئروسل آزاد می شود، ابری از ذرات ریز تشکیل می دهد که به سرعت منبسط می شود و اکسیژن را از منطقه آتش جابجا می کند، بنابراین آتش را از اکسیژنی که برای حفظ احتراق نیاز دارد محروم می کند. ذرات آئروسل آزاد شده توسط خاموش کننده به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود در مهار آتش بسیار موثر هستند. این ذرات دارای سطح بزرگ و واکنش پذیری بالایی هستند که به آنها اجازه می دهد گرما را جذب کرده و از نظر شیمیایی در فرآیند احتراق اختلال ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند واکنش های زنجیره ای شیمیایی را که در حین احتراق رخ می دهد مختل کنند و توانایی آتش را برای گسترش و حفظ خود کاهش دهند.
علاوه بر این، ذرات آئروسل می توانند با جذب گرما، کاهش دمای آتش و جلوگیری از احتراق مجدد، محیط اطراف را خنک کنند. ابر ذرات همچنین به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می کند و مانع از دسترسی آتش به منابع سوخت اضافی و محدود کردن رشد آن می شود.
توجه به این نکته ضروری است که کپسول های آتش نشانی آئروسل باید طبق دستورالعمل سازنده استفاده شوند و برای آتش سوزی های کوچک یا به عنوان یک روش اطفای تکمیلی مؤثرتر هستند. برای آتش‌سوزی‌های بزرگ‌تر یا آتش‌سوزی‌هایی که شامل مواد خطرناک هستند، توصیه می‌شود با خدمات اورژانس تماس بگیرید و منطقه را تخلیه کنید.


این خاموش کننده برای چه فضاهایی مناسب است؟


سیستم اطفا حریق آیروسل می توانند برای مکان ها و موقعیت های مختلف مناسب باشند. در اینجا مکان هایی که می توان از خاموش کننده های آئروسل استفاده کرد را لیست کرده ایم:


• مناطق مسکونی: آئروسل های اطفا حریق جمع و جور هستند و استفاده از آن ها آسان است. این تجهیزات برای مناطق مسکونی مانند خانه ها، آپارتمان ها و خوابگاه ها مناسب است. همچنین می تواند برای آتش سوزی های کوچکی که ممکن است در آشپزخانه ها، گاراژها یا اتاق خواب ها رخ دهد موثر باشند.

• دفاتر کوچک و محل کار: برای فضاهای اداری کوچک، فروشگاه‌های خرده‌ فروشی، خاموش کننده آئروسل می‌توانند یک راه‌ حل مناسب و مؤثر برای اطفاء حریق ارائه دهد. حمل و نگهداری این تجهیزات آسان است و نیازی به تعمیر و نگهداری گسترده ندارد، بنابراین برای خطرات آتش سوزی محدود در این تنظیمات مناسب هستند.


• وسایل نقلیه: خاموش کننده های آئروسل معمولاً در وسایل نقلیه، از جمله اتومبیل، کامیون، قایق استفاده می شود. اندازه جمع و جور و سهولت در استفاده، این تجهیزات را برای مقابله با آتش سوزی های کوچکی که ممکن است در محفظه موتور، کابین یا قسمت های بار رخ دهد مناسب می کند.

• تجهیزات الکتریکی: سیستم اطفا حریق آیروسل اغلب برای آتش سوزی های مربوط به تجهیزات الکتریکی مناسب هستند زیرا جریان الکتریسیته را هدایت نمی کنند. آیروسل را می توان برای سرکوب آتش سوزی در اتاق های سرور، تابلوهای برق، آزمایشگاه های کامپیوتر یا سایر مناطقی که ممکن است آتش سوزی الکتریکی رخ دهد استفاده کرد.


• فضاهای بسته کوچک: سیستم اطفا حریق آیروسل می توانند در فرونشاندن آتش در فضاهای بسته و کوچک که ممکن است مانور خاموش کننده های سنتی دشوار باشد، موثر باشند. به عنوان مثال می توان به کمدها، اتاق های انبار، اتاق های تاسیسات یا محفظه های ماشین آلات محصور اشاره کرد.


نحوه عملکرد سیستم خاموش کننده تدبیر
سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر مدل TR2000 از جمله کپسول های اطفا حریق تولید شده در شرکت تدبیر می‌باشد که مواد خاموش کننده آن غیر سمی و نانو می باشد. این سیستم جزو اولین نمونه های کپسول های هیبریدی تولیدی در ایران می باشد که دارای  استاندارد ملی ایران و گواهی رسمی CE اتحادیه اروپا می باشد و در اصل یک محصول دانش بنیان است که توسط شرکت تدبیر ثبت اختراع نیز شده است. کپسول آیروسل تدبیر مدل TR2000 با استفاده از سنسور دستگاه، آتش را تشخیص می دهد و با متصاعد کردن گاز، که در واقع ذرات ریز با اندازه کوچکتر از 10 میلکرون هستند، حریق را خاموش می کند. این ذرات تا قبل از خارج شدن از کپسول به صورت گاز باقی می مانند. در واقع این سیستم شبیه به سیستم اطفا حریق گازی یا سیستم خاموش کننده پودر شیمیایی مبتنی بر ذرات است. تفاوت این کپسول با خاموش کننده های شیمیایی این است که ذرات خارج شده از کپسول آیروسل جرم بسیار کمتری نسبت به خاموش کننده های شیمیایی دارند و مدت بیشتری در فضا معلق می مانند. زمان تخلیه این کپسول بین 15 تا 20 ثانیه می باشد.
برای استفاده از سیستم اطفا حریق آیروسل نیازی نیست که مستقیما به سمت شعله استفاده شود، بلکه این مدل سیستم اطفا حریق احاطه کننده است و صرف نظر از ارتفاع حریق و محل آن، به سرعت فضای اطراف آتش را اشباع می کند.
کپسول اطفا حریق آیروسل به صورت الکتریکال فعال می شود. از ویژگی های مهم این محصول می توان به بی ضرر بودن آن برای محیط زیست و همچنین بعد از اطفا حریق هیچگونه پسماندی از خود بجا نمی گذارد.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر مدل TR2000 با ما در تماس باشید.

Model
(مدل)
TR2000
Part Number
(شماره قطعه)
TR2000
Maximum value coverage
(میزان پوشش دهی)
24 m3
Discharge length
(طول شارش تخلیه)
3.5 m
Activator type
(نوع عملکرد)
Heating elements with 1.63.6 resistance
Operating discharge time
(مدت زمان تخلیه)
Min:10 second , Max:15 second
Activation mechanism
(نحوه فعال سازی)
Electrical
Value of activation
(میزان ولتاژ فعال سازی)
3/6/12/24V D/C , Min 0.8A , in 3-4s
Self activation temprature of SBK
(دمای تحریک)
300 °C
Number of discharge outlet
(تعداد خروجی تخلیه)
1
Maximum installation height
(ارتفاع قابل نصب)
m 3
Classes of fire
(کلاس حریق)
EN2:A,B,CF
Mass of FPC compound
(وزن محتویات)
2000 g
Operating temprature range
(دمای قابل تحمل)
From -30 °C to 60°C
Relative humidity
(رطوبت نسبی)
Up to 98% at 60°C
Generator dimension
(ابعاد ژنراتور)
Height: 235 , Width : 235 , Length:220
Certifications
(گواهینامه‌ها)
ISIRI ,CE
Manufacture
(سازنده)
Tadbir
footer-section2
logo