• پنجشنبه 31 خرداد 1403
  • 00:00:00

کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر 2 لوپ زیتکس مدل ZX-P 1000 AD 2L

Zitex Addressable 2 Loop Fire Alarm Control Panel - ZX-P 1000 AD 2L

  • 0
  • 0 دیدگاه کاربران

کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر 2 لوپ زیتکس مدل ZX-P 1000 AD 2L دارای صفحه نمایش 6 اینچی و صفحه کلید Numerical جهت وارد کردن اطلاعات بدون نیاز به رایانه می باشد. این کنترل پنل دارای قابلیت پشتیبانی از 5 زبان و لایه محافظ در برابر رطوبت، بخار ها، نمک ‌ها، اسید ها و مواد خورنده می ‌باشد. مدارات فایبرگلاس متالیزه دو رویه با تکنولوژی SMT، نرم افزار و IC های تخصصی زیتکس در این کنترل پنل تعبیه شده است.

دستگاه مرکزی اعلام حریق چیست

دستگاه کنترل مرکزی یا FACP یکی از تجهیزات اعلام حریق است. FACP مخفف عبارت Fire Alarm Control Panel است. این دستگاه یکی از اجزای حیاتی یک سیستم اعلام حریق است که مسئول نظارت و کنترل جنبه های مختلف سیستم برای اطمینان از ایمنی ساکنان یک ساختمان در مواقع اضطراری آتش سوزی است. کنترل پنل اعلام حریق سیگنال ها را از دستگاه های تشخیص حریق مانند دتکتورهای دود، دتکتورهای حرارتی، دتکتورهای شعله و ایستگاه های کشش دستی واقع در سراسر سیستم را دریافت می کند. این دستگاه ها علائم آتش یا دود را تشخیص می دهند و در صورت فعال شدن سیگنال را به FACP ارسال می کنند. با دریافت سیگنال از دستگاه های تشخیص حریق، کنترل پنل این سیگنال ها را برای تعیین پاسخ پردازش می کند. نوع و محل هشدار را تجزیه و تحلیل، شدت وضعیت را ارزیابی می کند. هنگامی که FACP وضعیت آتش سوزی یا دود را تشخیص می دهد، آلارم های صوتی و تصویری را در سراسر ساختمان فعال می کند تا به ساکنان هشدار داده و سریعا تخلیه شود. این آلارم ها ممکن است شامل آژیرها، بوق ها، چراغ های بارق و پانل های اعلام کننده باشند.

نقشه سیم کشی زیتکس

نحوه کار با کنترل پنل اعلام حریق


کار با LED ها (دیودهای ساطع کننده نور) و کلیدهای روی پانل کنترل اعلام حریق شامل درک عملکرد آنها و نحوه تفسیر نشانه های آن است:

نشانگرهای LED


نشانگرهای LED متداول عبارتند از Power، Alarm، Trouble، Supervisory و System Fault. وضعیت های مختلف LED ها و آنچه که هر حالت نشان می دهد را بیاموزید. 

مثلا:

  • LED سبز جامد: عملکرد عادی
  • LED قرمز چشمک زن سریع: وضعیت هشدار
  • چراغ زرد زرد چشمک زن: وضعیت مشکل
  • LED قرمز جامد: خطای سیستم

کلیدهای کنترل پنل


کلیدها یا دکمه های کنترل پنل را شناسایی کنید. این کلیدها برای تعامل با سیستم و تأیید هشدارها، خاموش کردن آلارم‌ها، تنظیم مجدد سیستم و دسترسی به منوهای پیکربندی استفاده می‌شوند. برخی از کلیدهای رایج ممکن است عبارتند از Acknowledge، Silence، Reset، Enter، کلیدهای پیکان برای پیمایش، و کلیدهای عملکرد برای اقدامات خاص.


 همچنین برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  آموزش نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس

مشخصات نشانگر پنل

دستگاه مرکزی اعلام حریق زیتکس

کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر 2 لوپ زیتکس مدل ZX-P 1000 AD 2L  نقش مدیریت سیستم اعلام حریق را بر عهده دارد و آدرس دهی تمام دستگاه ‌ها از پنل به صورت خودکار انجام می‌ شود. قفل سخت افزاری (دانگل) و رمز عبور برای حفاظت یکپارچه برای جلوگیری از دستکاری سیستم توسط افراد غیر مسئول در کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس تعبیه شده است. کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر 2 لوپ زیتکس مدل ZX-P 1000 AD 2L دارای کنترل نرم افزاری و سخت افزاری برای حذف نویز و آلارم ‌های کاذب است و جهت نصب در محیط‌ های صنعتی و پر سر و صدا مناسب می باشد. ماهیت آدرس پذیری این سیستم باعث شده است که در زمان بروز حریق،  کنترل پنل مرکزی به طور دقیق محل حادثه را تشخیص دهد. همچنین عیب یابی کابل کشی و قطعی کابل ‌ها به دقت و درستی توسط این دستگاه قابل ردیابی است. فناوری جعبه سیاه برای ذخیره 500 رویداد گذشته به صورت پاک نشدنی در حافظه پانل در صورت حذف عمدی یا تصادفی رویدادها قرار داده شده است.

قابلیت تغییر سطح حساسیت دتکتور دودی قرار گرفته در زون ‌ها به سه حالت High, Medium, Low، تغییر کلاس دمایی دتکتورهای حرارتی به سه کلاس A1R, A2S و BS  و تغییر سطح صدای آژیر ها و حالت کارکردی آژیر فلاشر از طریق پنل یا نرم افزار پیکر بندی، قابل اجرا می ‌باشد.

از ویژگی‌ های عمومی این دستگاه می ‌توان به ظرفیت نصب حداکثر 250 قطعه در هر لوپ اشاره کرد. دمای قابل تحمل در این کنترل پنل اعلام حرق آدرس پذیر برند زیتکس از زیتکس از 5- تا 40 درجه سانتی‌ گراد است و میزان رطوبت از 5 درصد تا 95 درصد را تاب می‌آورد که این ویژگی کنترل پنل مدل  ZX-P 1000 AD 4L را برای نصب در فضاهای بسیار مرطوب به یک گزینه مناسب تبدیل کرده است.

برای خرید و اطلاع از قیمت کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر 2 لوپ زیتکس مدل ZX-P 1000 AD 2L در سامانه کیوپیکت استعلام بگیرید.

Model
(مدل)
ZX-P1000AD
Part Number
(شماره قطعه)
ZX-P 1000 AD 2L
Number of Loop
(تعداد مدار)
2
Detectors / Modules Per Loop
(دتکتور/ماژول در هر مدار)
250
Loop Monitoring
(نظارت بر مدار)
Polling the system every 5 seconds and detecting the faults (software hardware faults)
Display
(صفحه نمایش)
6" Display (10 rows\, Each 40 Character)
Supply Voltage
(ولتاژ عملکرد)
230 V a.c (-15% _ +10%) 50 / 60Hz
Internal Voltage
(ولتاژ داخلی)
20-30 V d.c
Current Rating
(میزان جریان)
30 VDC (5A)
Quiescent Current
(جریان خاموشی)
115 mA
Communication Protocol
(پروتکل ارتباطی)
Zitex Exclusive Protocol
Output Relays
(رله های خروجی)
1 Fire relay ,1 Fault Relay
Programmable Output
(خروجی برنامه پذیر)
2 Monitored Relay Type
Auxiliary Outputs
(خروجی‌های کمکی)
6 Relays
Operating Temperature
(دمای قابل تحمل)
'-5ºC to +40ºC
Operating Humidity
(رطوبت قابل تحمل)
5% - 95%
Ingress Protection
(حفاظت داخلی)
IP30
Max. Cable Length Per Loop
(بیشترین طول هر مدار)
1km
Type of cable
(نوع کابل)
> or = 1.5 cm2
Zonal LED
(نشانگر زون)
96 PCS
Printer
(پرینتر)
Optional
Housing Material
(جنس بدنه)
Metal Box
Certifications
(گواهینامه‌ها)
ISIRI according to EN 54
Manufacture
(سازنده)
Zitex
Manufacture
(سازنده)
Zitex
footer-section2
logo