بنر محرم
  • شنبه 30 تیر 1403
  • 00:00:00

کوپلینگ آتش نشانی

Fire Fighting Coupling

  • 4
  • 0 دیدگاه کاربران

محصولی که مشاهده می‌نمایید، نمونه‌ای است از تمام کوپلینگ‌های آتش نشانی موجود در بازار، و به همین دلیل در جدول مشخصات فنی، تمام گزینه‌های محتمل برای این تجهیزات ذکر شده‌اند. جهت اطلاع از قیمت دقیق کوپلینگ آتش نشانی مورد نیاز خود، به هنگام ثبت استعلام، برای هر ویژگی محصول مقدار مد نظر خود را ذکر کنید تا در اسرع وقت لیست قیمت‌ها برای شما ارسال شود.

کوپلینگ آتش نشانی یا اتصالات آتش نشانی چیست

کوپلینگ وسیله ای مکانیکی است که شفت های مشابه یا غیر مشابه را در ماشین ها برای انتقال نیرو و حرکت به هم وصل می کند. اما در تجهیزات آتش نشانی و اعلام اطفا حریق کوپلینگ آتش نشانی در اصل وسیله است برای اتصال شیلنگ های آتش نشانی، نازل ها و سایر تجهیزات آتش نشانی به یکدیگر. اتصال ایمن در این دستگاه باعث شده که به آب یا سایر عوامل آتش نشانی اجازه دهد تا بدون نشتی از یک جز به جز دیگر جریان پیدا کند. 
اطفا حریق از وظایف اصلی آتش نشانان است. برای انجام این کار، آتش نشانان از طیف گسترده ای از تجهیزات استفاده می کنند که برای رساندن عوامل سرکوب کننده به داخل آتش طراحی شده اند. آب و فوم دو ماده پرمصرف برای خاموش کردن آتش هستند که از طریق یک زنجیره هیدرولیک که با پمپ های ماشین آتش نشانی شروع می شود، با شیلنگ های آتش نشانی ادامه می یابد و با یک نازل پایان می یابد، فرستاده می شوند.
 


کاربرد کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ های آتش نشانی با کوپلینگ به ماشین آتش نشانی یا به هیدرانت ها متصل می شوند. با کمک کوپلینگ ها می توان در صورت نیاز بخش های مختلف تجهیزات اطفا حریق را گسترش داد. در عملیات اطفا حریق و آسیب رسیدن به کوپلینگ ها منجر به تاخیر زیادی در اقدامات اطفای حریق می شود و ممکن است اثرات جدی بر عملیات نجات داشته باشد. 
کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی برای اتصال و جدا کردن سریع شیلنگ ها در طول فرایندهای جابجایی آب استفاده می شود. این کوپلینگ ها در طیف وسیعی از گزینه ها از جمله BS 336 و کوپلینگ فوری موجود هستند که عمدتا توسط آتش نشانی بریتانیا به عنوان اتصالات استاندارد آتش کم فشار استفاده می شود، کوپلینگ های Storz که دارای دو سر قفل یکسان هستند و در سراسر اروپا به کار می روند و اتصالات بارسلون. عمدتا در اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرند.

محبوب ترین کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی BS 336 و کوپلینگ فوری هستند که هم در آلومینیوم و هم به صورت فلزی در دسترس هستند. آنها را می توان به راحتی به تقسیم کننده، شیرهای هیدرانت، نازل ها و لوله های پایه (که همگی حداکثر فشار کاری 16 بار یا 232 psi دارند) متصل کرد. هیدرنت های زیرزمینی مورد تایید WRAS با حفاری جهانی PN10/16 و میز BS10 ورودی D/E و ابزارهای باز کردن دریچه نیز در دسترس هستند.

 

انواع کوپلینگ آتش نشانی
 

کوپلینگ اتصال شلنگ آتش نشانی است که در انتهای شیلنگ قرار دارد. با یک شیلنگ، شیر یا منبع آب جفت می شود یا به آن متصل می شود و معمولاً از برنج، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شده است. کوپلینگ های آتش نشانی در انواع و اندازه های مختلف برای تجهیزات و سیستم های آتش نشانی مختلف تولید می شود. بعضی از انواع کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی عبارتند از کوپلینگ رزوه ای یا پیچی در این قسمت به معرفی انواع کوپلینگ آتش نشانی می پردازیم: 


1.    کوپلینگ فوری یا Instantaneous  


کوپلینگ Instantaneous در عملیات های اطفا حریق بسیار بیشتر از دیگر کوپلینگ ها استفاده می شود. نامگذاری این قطعه به دلیل اتصال سریع و آسان آن است. کوپلینگ های فوری دارای نیمه های نر و ماده متقارن با لگ ها و فرورفتگی هایی هستند که اتصال ایمن و سریع را فراهم می کند. این کوپلینگ ها معمولا برای اتصال شیلنگ ها، هیدرانت ها و نازل ها استفاده می شوند. 
 

2.    کوپلینگ استورز Storz 


این کوپلینگ در اروپا و آمریکای شمالی به طور گسترده استفاده می شود. کوپلینگ استورز دارای طراحی متقارن با دو سر شامل یک سر نر و یک سر ماده هستند. نیمه های کوپلینگ دارای تیغه هایی شبیه به سرنیزه هستند که هنگام پیچاندن به هم متصل می شوند و اتصال ایمنی را فراهم می کنند. کوپلینگ های استورز هیچ نشتی ندارند و به سهولت در هنگام استفاده معروف هستند.


 

3.    کوپلینگ BS 


کوپلینگ های BSP (British Standard) در کشور انگلیس و مناطقی که از استانداردهای بریتانیا پیروی می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. این کوپلینگ دارای رزوه هایی در سطح داخلی است که با رزوه های بیرونی شیلنگ یا اتصالات دیگر مطابقت دارد. با پیچاندن کوپلینگ یک اتصال محکم، ایمن و آب بندی شده دارید.
 

4.    کوپلینگ NH


کوپلینگ آتش نشانی NHT (National standard thread) یا رزوه استاندارد ملی در ایالات متحده و کاندا مورد استفاده قرار می گیرد. این کوپلینگ ها رزوه ای هستند و که انتهای شیلنگ آتش نشانی را به منبع تامین آب یا تجهیزات آتش نشانی متصل می کند. کوپلینگ های NH در دو نوع مستقیم و مخروطی طراحی می شوند. کوپلینگ مستقیم برای تجهیزاتی که نیاز به جریان ثابت آب دارند و کوپلینگ های مخروطی در تجهیزاتی که آب بندی محکم در آن ها اهمیت بیشتری دارد مانند آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

5.    کوپلینگ Guillemin


کوپلینگ گیلین که به آن کوپلینگ فرانسوی هم می گویند، معمولاً در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. این کوپلینگ طراحی متقارنی دارد و دارای مکانیزم قفل حلقه برای اتصال ایمن است. کوپلینگ های گیلین اغلب در تجهیزات آتش نشانی مانند پمپ ها و نازل ها استفاده می شوند.
 

6.    کوپلینگ Camlock


کوپلینگ کم لاک که به عنوان کوپلینگ بادامک و شیاردار نیز شناخته می شود، در آتش نشانی و صنعت کاربرد زیادی دارد. این کوپلینگ دارای طراحی اتصال سریع با نیمه های نر و ماده هستند که با استفاده از اهرم یا بازوهای بادامک با یکدیگر درگیر می شوند. کوپلینگ های Camlock به دلیل سهولت استفاده و اتصال ایمن شناخته شده اند.


7.    کوپیلینگ GOST


این کوپلینگ براساس استاندارد روسیه (Gosudarstvennyy) تولید می شود. کوپلینگ گوست برای مقاومت در برابر فشار طراحی شده اند و برای جابجایی آب یا فوم از طریق اتصال به هیدرانت و تجهیزات اطفا حریق به محل آتش سوزی استفاده می شود.


8.    کوپلینگ Nakajima


کوپلینگ ناکاجیما در کشور ژاپن و سایر کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این کوپلینگ ها در دو نوع رزوه ای و غیر رزوه ای طراحی شده اند در اصل یک قطعه انتهایی به هم پیوسته سفت و سخت برای شیلنگ آتش نشانی هستند. از ویژگی های کاربردی کوپلینگ Nakajima قابلیت اتصال و جدا کردن آسان حتی در شرایطی که تحت فشار هستند می باشد.  این کوپلینگ ها برای اتصال شیلنگ ها به هیدرانت، موتور پمپ آتش نشانی و سایر لوازم شیلنگ استفاده می شود.
 


برای اطلاع از قیمت و خرید کوپلینگ آتش نشانی می توانید در سامانه qpket.com با ثبت برند و مشخصات فنی مورد نظر استعلام قیمت بگیرید تا در اسرع وقت لیست قیمت برای شما ارسال شود.

Model
(مدل)
by order
Part Number
(شماره قطعه)
by Order
Coupling Type
(نوع کوپلینگ)
Optional: Storz \, BS
Connection Type
(نحوه اتصال)
Optional: male; female \, double male \, double Female
Diameter
(قطر)
Optional: 3/4 \, 1 \, 1 1/2 \, 2 1/2 \, 2 3/4 \, 1 3/4 Inch
Coupling Material
(جنس کوپلینگ)
Optional: Brass \, Bronze \, Gunmetal \, Aluminium
Manufacture
(سازنده)
footer-section2
logo