• پنجشنبه 31 خرداد 1403
  • 00:00:00

دتکتور ترکیبی دودی و حرارتی آدرس پذیر زیمنس FDOOT241-A مدل Sinteso S-LINE

Siemens Addressable Multi Smoke and Heat Detector - Sinteso S-LINE - FDOOT241-A

  • 0
  • 0 دیدگاه کاربران

این دتکتور دارای هر دو سنسور تشخیص غبار و دود موجود در محیط و سنسور حرارتی تشخیص دما است که با افزایش دما حریق را تشخیص می دهد. نوع سنسور این دستگاه نقطه ای یا یونیزاسیون است.

دتکتور چیست؟


یک سیستم اعلام حریق شامل مجموعه ای از تجهیزات مانند دتکتورها، کنترل پنل، ریپیتر، فلاشر و آژیر است. دتکتورهای با تشخیص بلافاصله علائم حریق سیگنال به دستگاه کنترل مرکزی یا همان کنترل پنل ارسال می کند. کترل پنل بعد از اطمینان از عدم خطا و درستی سیگنال، سیستم هشدار را فعال می کند. افراد حاضر در محل بعد از شنیدن صدای هشدار به سرعت ساختمان را تخلیه می کنند. با کمک این تجهیز نیروی آتش نشانی هم زودتر متوجه خطر می شود و با اطفای به موقع آن موجب جلوگیری از گسترش حریق می شود. 


در یک سیستم اعلام حریق دتکتورها خط اول هستند. این دستگاه با تشخیص دقیق و به موقع خود در شرایطی که حریق در مراحل اولیه شکل گیری است. آلارم هشدار را فعال می کند تا افراد زمان بیشتری برای اطفای حریق و یا فرار از محیطی که دچار حریق شده داشته باشند. مراحل حریق حریق یک واکنش شیمیایی است که شامل 4 مرحله است. اشتعال اولیه، رشد، کاملا توسعه یافته، پس نشینی درک 4 مرحله از احتراق در پیشگیری از آتش سوزی و اطفای آن اهمیت بسیاری دارد. دتکتورهای اعلام حریق با تشخیص حریق در مرحله اول یا همان مرحله اشتعال اولیه در جلوگیری از آتش سوزی اهمیت بسیاری دارد. حریق در این مرحله و می توان با انجام اقداماتی از گسترش یا وارد شدن به مرحله بعدی اشتعال جلوگیری کرد. اکثر آتش سوزی هایی که در مراحل اولیه شناسایی شده اند به راحتی مهار شده اند.


دتکتور ترکبیی دودی و حرارتی


هر حریق با توجه به موادی که در حریق درگیر هستند علائم اولیه متفاوتی از خود بروز می دهند. بعضی از حریق در شروع دود بسیار تولید می کند در حالی که هنوز شعله کوچکی دارد. بعضی از حریق به سرعت دمای محیط را بالا می برند ولی دود زیادی تولید نمی کنند. 

 

انتخاب دتکتور به نوع محیط و مواد موجود در آن مرتبط است. حریقی که در یک کلبه چوبی ممکن است رخ دهد با حریقی که در یک شرکت با تجهیزات برقی رخ می دهد متفاوت است. اما بهترین انتخاب برای شرایطی که مواد مختلفی در محیط وجود دارد. دتکتور ترکیبی است. این دتکتور با سنسورهای مختلفی که دارد حریق های پردود و همچنین حریق های که دمای محیط را افزایش می دهند ولی دودی تولید نمی کنند را می تواند رصد کند.


حسگرهای دود با شناسایی ذرات معلق در هوا که از احتراق یا همان آتش سوزی ایجاد می شود عمل می کند. این دستگاه در تشخیص آتش سوزی که می تواند ساعت ها قبل از شعله ور شدن فقط دود آزاد کند موثر است همچنین می توانند در تشخیص حریق هایی که وسیع شعله ور می شوندو گرمای بیشتری نسبت به دود ایجاد می کند موثر باشد.

 

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر


سیستم های اعلام حریق از لحاظ عمکلرد و سیم کشی به دو دسته متعارفی و آدرس پذیر تقسیم می شود. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مناسب برای ساختمان ها و محیط های بزرگ، پر رفت و آمد که معماری پیچیده ای دارد و تشخیص محل دقیق آتش سوزی اهمیت دارد مناسب است. در این سیستم ها تمام دتکتورها و تجهیزات آدرس پذیر دارای آدرس مخصوص خود است که در صورت آتش سوزی کد دتکتور مربوط مشخص می شود و مکان دقیق حریق قابل تشخیص است.


چند نکته برای انتخاب و نصب دتکتورهای دود و حرارت:

 

  • دتکتورها را در هر سطح از خانه خود و در هر اتاق خواب، راهرو و حال و پذیرایی نصب کنید.
  • دتکتورها را روی سقف نصب کنید، حداقل 10 فوت دورتر از هر دریچه تهویه مطبوع یا گرمایش.
  • دتکتورهای دود را هر ماه تست کنید و باتری ها را حداقل هر سال تعویض کنید.
  • ردیاب های دود خود را هر سه سال یکبار به طور حرفه ای بازرسی و تمیز کنید.
  • با پیروی از این نکات، می توانید اطمینان حاصل کنید که خانه یا محل کار شما در برابر آتش محافظت می شود.

 

دتکتور زیمنس مولتی دودی و حرارتی FDOOT241-A

 

 

دتکتور ترکیبی آدرس پذیر زیمنس FDOOT241-A 


دتکتور زیمنس مدل FDOOT241-A دارای سنسور یونیزاسیون یا نقطه و همچنین سنسور حرارتی است. این سنسور غلظت دود و ذرات موود در محیط را بررسی می کند و در صورت وجود هر گونه نشانه سیستم هشدار را فعال می کند. همینطور دارای سنسور حرارتی است که در صورتی که محیط هیچ گونه افزایش غلظتی نداشته باشد دمای محیط بررسی شده و در صورت افزایش دما محیط نسبت به دمای تنظیم شده روی دستگاه آژیرهای هشدار فعال می شود. این دستگاه دارای درپوش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار هنگام نصب است. در صورت ورود گرد و غبار داخل دستگاه یا وجود غبار در محیط احتمال خطا در عمکلرد دتکتور وجود دارد. دتکتور ترکیبی FDOOT241-A جهت تشخیص زود هنگام و مطمئن در محیط هایی که احتمال فریب پدیده ها بالاست انتخاب خوبی است. 


پروتکل ارتباطی در این دستگاه FDnet است. دمای عملکرد -35…+70 °C، رطوبت قابل تحمل 95درصد، درجه حفاظت IP44 در دتکتور زیمنس FDOOT241-A است. IP44 استانداردی است که درجه حفاظت محفظه الکتریکی را در برابر نفوذ اجسام جامد مانند گرد و غبار و آب را مشخص می کند. رقم اول (4) به معنای مقاومت محفظه در مقابل ورود اجسام جامد با قطر بیشتر از 1 میلی متر است. رقم دوم (4) مقاومت محفظه در مقابل پاشش آب از هر جهت مقاومت دارد اما کاملا ضد آب نیست. همچنین دارای گواهینامه و استاندارد EN 54-7 ، EN 54-17، EN 54-27، VdS، LPCB ، FM  DNV GL (Marine) است. نصب این دتکتور بسیار آسان و در زمان محدودی امکان پذیر است.

Model
(مدل)
FDOOT241-A
Part Number
(شماره قطعه)
S54310-F13-A1
Sensor Type
(نوع سنسور)
Heat sensor ,Opto-electronic Sensor
Communication Protocol
(پروتکل ارتباطی)
FDnet
Operating Voltage
(ولتاژ عملکرد)
DC 12…33 V
Quiescent Current
(جریان خاموشی)
65…230 μA
Alarm Indicator
(نمایشگر هشدار)
Internal alarm indicator (IAI)\, 360° visibility
Alarm Current
(جریان در حالت هشدار)
***
Operating Temperature
(دمای قابل تحمل)
'-35…+70 °C
Ingress Protection
(حفاظت داخلی)
IP44
Operating Humidity
(رطوبت قابل تحمل)
≤95 % rel.
Housing Material
(جنس بدنه)
***
Certifications
(گواهینامه‌ها)
FM ,VdS ,LPCB ,DNV GL (marine)
Manufacture
(سازنده)
Siemens
Manufacture
(سازنده)
Siemens
footer-section2
logo